ТЕМА : ДРУГОРЯДНІ ЧЛЕНИ
РЕЧЕННЯ ДОДАТОК,ОЗНАЧЕННЯ,ОБСТАВИНА
МЕТА:
ознайомити учнів із другорядними членами речення, способом вираження додатка,
означення, обставини;розвивати вміння правильно визначати їх у реченні;
виховувати культуру мовлення.
ТИП
УРОКУ: засвоєння нових знань.
ХІД
УРОКУ
І. І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
ІІ.ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.
1)Перевірка домашніх вправ.(По реченню
зачитує керівник кожної групи, визначає граматичну основу, вказує , якою
частиною мови виражені підмет й присудок).
2)Бліц-опитування:
Що вивчає синтаксис?
Яка різниця між словосполученням і
реченням?
Що таке граматична основа речення?
Які речення називаються односкладними?
Коли ставимо тире між підметом і
присудком?
ІІІ.ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ.
1)Слово вчителя.
Ось нарешті ми
вивчили головні члени речення. Але ще залишились другорядні. Ви гадаєте, що
можна обійтися без них?! Ось послухайте.
Одного разу моєму
товаришу прийшло повідомлення : «Відбудеться засідання. Чекаємо. Розглядатимуть
питання. Прохання .»
Товариш нічого не
зрозумів. А ви?
Через кілька днів
прийшло нове повідомлення: «14 липня о 15 год. Відбудеться засідання
спортивного клубу. Чекаємо Вас у приміщені спорткомплексу «Динамо».
Оргкомітет.»
Яке повідомлення
легше зрозуміти?
2)Робота з
підручником.
а)Виконуємо вправу
114 ;підкреслюємо граматичну основу;котрі речення ,окрім головних,мають ще інші
члени? Як ми їх називаємо?
б) Вивчення
теоретичного матеріалу (*12)
в) Гроно (головні
та другорядні члени речення).
3)Самостійна
робота в групах
1 група – вправа 118,
2 група – вправа 126,
3 група – вправа
128.
Перевірка завдань
(по 1реченню на дошці записують керівники кожної групи, визначають головні й
другорядні члени речення).
4) Творча робота.
Доповніть речення другорядними членами речення.
1.Земля розцвітає
… …. . 2.
… засяяло сонце … . 3. …
хмари розбрелись … .
Підкреслюємо члени
речення.
5)Зауважте, що у
реченні й додаток, і підмет можуть відповідати на питання що? Як їх розрізняти?
Потрібно ставити два питання: до підмета – хто? що? (Н.в.), до додатка – кого? що ?(Зн.в.)
6)Робота біля
дошки.(Записуємо речення, підкреслюємо члени речення.)
Ми любов владаємо
у слово.(додаток)
Слово навчає нас
жить.(підмет)
ІV.ПІДСУМКИ
Назвіть другорядні
члени речення?
На які питання
відповідає додаток? означення? обставина?
V.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
*12, впр. 1гр – 125, 2гр – 131, 3гр -122.
ТЕМА: СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ ЛЕКСИЧНІ ТА ГРАМАТИЧНІ. ГРАМАТИЧНА ПОМИЛКА
МЕТА: ознайомити учнів із поняттям «лексична помилка»; розвивати вміння розрізняти словосполучення лексичні й фразеологічні, правильно будувати словосполучення, уникаючи граматичних помилок; виховувати культуру мовлення.
МЕТА: ознайомити учнів із поняттям «лексична помилка»; розвивати вміння розрізняти словосполучення лексичні й фразеологічні, правильно будувати словосполучення, уникаючи граматичних помилок; виховувати культуру мовлення.
ТИП УРОКУ: засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І. І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
ІІ.ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.
1)Перевірка домашніх вправ.
2)Бліц-опитування:
Що таке словосполучення?
Як пов’язані між собою слова у словосполученні?(за змістом, граматично)
Як встановлюємо змістовний зв’язок? А граматичний?
З яких слів складається словосполучення?
Які словосполучення називаються поширеними, а які непоширеними?
Чи всі поєднання слів є словосполученням?
3)Оцінювання.
ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ.
1)Актуалізація опорних знань.
Розподільний диктант (записати словосполучення й поєднання слів у 2 колонки).
Тепла осінь, красиве пальто, біля дошки, дівчина співає, літня пора, читати книгу, у полі, тиша і спокій,приємний спокій, ловити рибу, хлопець проспав, плаче скрипка, чудовий літній день, веселий і сумний, праведна думка народу, писати у зошиті, стояти й думати, без чобіт,сховати у рукав,кліпати очима.
2)Отже, ви знаєте,які поєднання слів не є словосполученнями,до них ще відносимо фразеологізми ( цілий вираз має одне лексичне значення).
ПОРІВНЯЙМО: мити очі й кліпати очима(відчувати незручність).
Записуємо фразеологізми:сушити голову(піклуватися), ловити гав (неуважний), пекти раків(червоніти), задирати носа(гордитися), Доповніть кількома власними.
3)Слова у словосполучення треба поєднювати правильно, вибирати правильну форму(відмінок, число, закінчення).Неправильно утворені словосполучення – це граматична помилка (Г).
4 Робота біля дошки.
Утворіть словосполучення, добираючи з дужок потрібні за змістом слова
Відчиняти (двері, книжку, очі).
(Гарна, мальовнича, вродлива ) хустка.
Отара (коней, корів, овець).
Зграя (бджіл ,ластівок, листя).
(Увага, допомога, турбота) про людей.
(Уявлення, уява, розуміння) про атом.
(Підписка,передплата) на газети.
ІV. ПІДСУМКИ
Чи є словосполученням фразеологізми?
Що таке граматична помилка?
V.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
*9, впр.83,84.ТЕМА: СПОСОБИ ВИРАЖЕННЯ ПІДМЕТА Й ПРИСУДКА. ТИРЕ МІЖ ПІДМЕТОМ ТА ПРИСУДКОМ. РЕЧЕННЯ З ОДНИМ ГОЛОВНИМ ЧЛЕНОМ РЕЧЕННЯ
МЕТА: ознайомити учнів із способами вираження підмета й присудка, навчити правильно ставити розділові знаки( тире) між підметом та присудком; розвивати вміння працювати у групах, виховувати культуру мовлення.
ТИП УРОКУ: засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І. І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
ІІ.ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.
1)Перевірка домашніх вправ.(По реченню зачитує керівник кожної групи, визначає граматичну основу, вказує , якою частиною мови виражені підмет й присудок).
2)Бліц-опитування:
Що вивчає синтаксис?
Яка різниця між словосполученням і реченням?
Що таке граматична основа речення?
Які два слова не утворюють словосполучення?
3)Оцінювання.
ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ.
1)Кожна група записує речення, визначає граматичну основу,записує схеми.
1 група. Осінній вітер одгуляв, затих.
2 група. Хлопці та дівчата принесли у школу квіти.
3 група. Вони красиві й чарівні.
Розглядаємо способи вираження підмета й присудка.
2)Вивчення теоретичного матеріалу (за підручником).Намалювання схеми у зошиті учнями «Способи вираження присудка».
3)Слово вчителя.
Якщо підмет і присудок виражені однією частиною мови (іменником чи інфінітивом), то між ними ставимо тире.
4)Робота біля дошки. (Записуємо речення, підкреслюємо головні члени речення, визначаємо способи вираження підмета й присудка.)
Моя колиска – батьківська хата. Наш народ – океан. Жити – Батьківщині служити. Вірний приятель – то найбільший скарб. Книжка – маленьке віконце. Стислість – сестра таланту. Лиш боротись – значить жить.
5) )Вивчення теоретичного матеріалу (за підручником) «Речення з одним головним членом».
6)Гра «Хто швидше?»
Кожна група складає односкладні речення (за 3 хв.). Перевірка завдання,вказують головний член речення.
ІV.ПІДСУМКИ
Коли ставимо тире між підметом і присудком?
Які речення називаються односкладними?
V.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
диктант.
Немає коментарів:
Дописати коментар