ТЕМА : ВСТАВНІ СЛОВА (СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ,
РЕЧЕНН). ГРУПИ ВСТАВНИХ СЛІВ ЗА ЗНАЧЕННЯМ
МЕТА : поглибити і систематизувати знання учнів про вставні слова (слово-сполучення , речення); їх види за значенням;
МЕТА : поглибити і систематизувати знання учнів про вставні слова (слово-сполучення , речення); їх види за значенням;
ознайомити
учнів із найкращими куточками України; розвивати навички, вміння
учнів проводити мовні дослідження, знаходити в реченнях вставні слова, виділяти
їх розділовими знаками , визначати групи вставних слів за значенням; виховувати інтерес до історико-культурної
спадщини нашого народу.
Очікувані результати:
учні знаходять в реченні вставні слова, словосполучення, речення; вміють
відрізняти види вставних слів від співзвучних
членів речення; аналізують й оцінюють виражальні можливості речень із
вставними словами.
ТИП УРОКУ : урок засвоєння
нових знань.
ФОРМА УРОКУ : науково-дослідницька подорож.
ХІД УРОКУ
Буває, часом сліпну від краси Спинюсь, не тямлю, що воно за диво,- оці
степи, це небо, ці ліси, усе
так гарно, чисто, незрадливо, усе,
як є – дорога, явори, усе
моє, все зветься –Україна. Л. Костенко
І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Привітання
ІІ.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ Учитель читає епіграф. (слайд 2) За допомогою якого слова Ліна Костенко
привертає нашу увагу ? (Слова «буває», яке у даному
реченні є вставним(оцінка фактів з погляду їх звичайності). ІІІ.ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
Отже, тема нашого уроку: «ВСТАВНІ
СЛОВА (СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ, РЕЧЕНН). ГРУПИ ВСТАВНИХ
СЛІВ ЗА ЗНАЧЕННЯМ».
Метою нашого уроку є поглибити й систематизувати здобуті у 5 класі
знання про вставні слова (словосполучення, речення),групи вставних слів за значенням. Для цього ми здійснимо
науково-дослідницьку подорож найкращими куточками України.(слайд 3)
Чого ви очікуєте від уроку
? (відповіді учнів).
АКТУАЛІЗАЦІЯ
ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Згадаймо, які слова називаються вставними
.(слайд 4) (відповідь учня)
Пригадаймо, на які групи за значенням
поділяються вони ?(слайд5) (відповідь
учня)
СЛОВО ВЧИТЕЛЯ. Є слова, які в реченнях бувають лише
вставними.(слайд 6)
Ніколи
не бувають вставними такі слова…(слайд 7)
Одні
й ті ж слова можуть бути вставними чи членами речення, зважаючи на значення ,
яке вони несуть .(слайд 8)
Висловлювати
ставлення до того, що повідомляє мовець можна й вставними реченнями, які
виражають ті самі значення ,що й вставні слова.(слайд 9)
ІV.ЗАСВОЄННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Отож,
узявши зі собою багаж набутих знань,
вирушаймо у подорож, щоб закріпити теоретичний матеріал.
І зупинка. «ХЕРСОНЕС ТАВРІЙСЬКИЙ» - ДАВНЄ
МІСТО-ДЕРЖАВА
ПОРІВНЯННЯ-ДОСЛІДЖЕННЯ.
Порівняйте варіанти тих самих речень. Якими словами й відтінками значень вони різняться.(слайд10-15)
Порівняйте варіанти тих самих речень. Якими словами й відтінками значень вони різняться.(слайд10-15)
1. Місто-держава Херсонес було засновано більш ніж 2500 тисячі років тому давньогрецькими
колоністами.
За свідченням істориків, місто-держава Херсонес було засновано більш ніж 2500 тисячі років тому давньогрецькими
колоністами.
2. Сама природа створила тут ідеальні умови
для облаштування торговельної та військової гавані.
Правду кажучи, сама природа
створила тут ідеальні умови для
облаштування торговельної та військової
гавані.
3.До наших днів збереглися лише римська цитадель, середньовічні
християнські храми, гончарні, майстерні.
До наших днів , на жаль,збереглися лише римська цитадель,
середньовічні християнські храми, гончарні, майстерні.
4.У v cт. назву міста було змінено на Херсон .
У v cт. назву міста було змінено на Херсон (слов’яни
називали його Корсунем).
5.Херсонес Таврійський - унікальна
історико-археологічна пам’ятка України.
Безперечно, Херсонес Таврійський
- унікальна історико-археологічна пам’ятка України.
Який результат нашого
дослідження ? (речення зі вставними словами є більш емоційними,вказують на
ставлення автора до висловлюваного.)
ІІ зупинка. НАЦІОНАЛЬНИЙ
ЗАПОВІДНИК «ХОРТИЦЯ» - ОСТРІВ СЛАВИ
ЛІНГВІСТИЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ.
Знайти речення
зі вставними
словами,
визначити, до якої групи за значенням належать.(слайд 16-18)
1.Ніде правди діти, Хортиця
– мальовничий острів, з обох боків омитий могутнім Дніпром, оточений кам’яними
скелями, вкритий лісом та озерами.(привернення уваги)
2.Острів Хортиця –
єдина комплексна історико-культурна та природна пам’ятка.
3.Вікова історія
острова має героїчні й ,на жаль, трагічні сторінки , овіяні легендами минулого,
щедро оспівані народом. (ставлення до висловлюваного)
4.На
думку істориків, саме з козацтвом
пов’язані найяскравіші сторінки історії
острова.(джерело повід.)
5. Хортицю можна
поділити на три дуже відмінні одна від одної частини : скелясту; рівнинну,
прорізану балками; низинну,залиту озерами, протоками.
6. Без сумніву,острів
Хортиця- святиня,на якій тримається менталітет української нації, храм просто неба.(упевненість)
ІІІ зупинка.
НАЦІОНАЛЬНИЙ ІСТОРИКО - АРХІТЕКТУРНИЙ ЗАПОВІДНИК «КАМ’ЯНЕЦЬ»
ДОСЛІДЖЕННЯ-МОДЕЛЮВАННЯ.
Спишіть
речення, на місці крапок вставте потрібне за змістом вставне слово з довідки.(сайд
19-21)
1.Над
скелястими берегами тихоплинного Смотрича , … , підносяться аж до небес стіни та вежі древнього міста Кам’янця-Подільського.
2.Старе
місто в Кам’янці-Подільському , … ,знаходиться на скелястому півострові
овальної форми, оточеному глибоким коньйоном
Смотрича.
3.
… , місто вважалось одним із головних бастіонів у боротьбі з татарами, його
навіть називали «редутом християнства».(бастіон, редут – укріплення, фортеця). 4.
Місто славиться своїм неповторним культурним ландшафтом і , … , коньйоном із
системою середньовічних фортифікацій , подібної якій нема у світі.
5.
Кам’янець-Подільський – одне з наймальовничіших місць Східної Європи ,
недаремно , … , його називають «квіткою на камені», «перлиною Поділля».
ДОВІДКА: здається, уявіть собі, безумовно, зокрема,
нам думається.
IV зупинка. КИЄВО-ПЕЧЕРСЬКА ЛАВРА –
ПРАВОСЛАВНИЙ МОНАСТИР
ПОШУКОВО-ВИБІРКОВА РОБОТА.
Із поданих речень
виберіть ті . в яких є слова, які
бувають лише вставними,-І варіант , і ті , в яких є слова ,котрі ніколи не
бувають вставними, - ІІ варіант. Розділові знаки пропущені. (слайд 22-24)
1.Києво-Печерська
лавра – мовбито обитель Святого Духа на березі Дніпра.(ІІ)
2.
Кожна споруда щоправда має своє обличчя, свій художній образ і є результатом
праці талановитих зодчих.(І)
3.Отже
основний архітектурний ансамбль Києво-Печерського монастиря склався вже
наприкінці ХІІ століття.(І)
4.
Майже десять століть стоїть на київських кручах стародавній Печерський монастир
– один із перших на нашій землі осередок християнства, культури й науки.(ІІ)
5.
Києво-Печерська лавра – один із найвидатніших монастирських комплексів , де репрезентовано
кращі зразки національної архітектури а втім і всієї культури. (І)
6.Приблизно
тисячу років історія лаври нерозривно пов’язана з історією, культурою і життям
українського народу.(ІІ)
Учні
зачитують правильні варіанти відповідей.
V зупинка. СОФІЯ КИЇВСЬКА - ДУХОВНИЙ
ПАЛАДІУМ УКРАЇНИ
ДОСЛІДЖЕННЯ-
ТРАНСФОРМАЦІЯ.
Перебудуйте речення, щоб виділені члени
речення стали вставними словами.(слайд25-26)(усно)
1.Знаєте, що Софія Київська – національна
святиня, яка уособлює одвічне незгасиме вогнище нашої духовності.
2.Кажуть, що чудова архітектура, унікальна
мозаїка, неповторні фрески ставлять Софійський собор в один ряд із
найвеличнішими пам’ятками людської цивілізації.
3.Собор
може зберігати зв'язок поколінь ,бути
втіленням вічності нації.
4.Здається, що минають віки, а Софія
Київська продовжує захоплювати своєю особливою красою та духовною енергетикою.
VI зупинка. НАЦІОНАЛЬНИЙ ДЕНДРОЛОГІЧНИЙ
ПАРК «СОФІЇВКА» - РУКОТВОРНА ПЕРЛИНА УКРАЇНИ
ДОСЛІДЖЕННЯ-РЕДАГУВАННЯ.
Відредагуйте речення, доповніть
вставними словами , поставте розділові знаки. Зробіть синтаксичний розбір
другого речення.
1.Парк
«Софіївка» - дивовижна витвір людських фантазії й майстерності.
2.У
цьому неповторному куточку переплелась разом і світ загадкових
легенд і міфів, і мистецтва, і краса природи.
3.Створив
парк у місті Умані польський магнат Станіслав Потоцький як подарунок на день
народження своєї дружини Софії.
4.«Софіївка»
- своєрідна романтичний поема з каменю, із водоспадами, архітектурними спорудами,
античними скульптурами і різноманітними рослинним світом.
VII зупинка. ДЕРЖАВНИЙ ІСТОРИКО-АРХІТЕКТУРНИЙ ЗАПОВІДНИК «ХОТИНСЬКА ФОРТЕЦЯ»
ТВОРЧЕ ВІДНОВЛЕННЯ ТЕКСТУ.
Прослухайте текст, відновіть його, доповнивши речення вставними словами.
Учні
зачитують свої варіанти тексту, називають вставні слова та їх групу за
значенням.
V. ПІДСУМКИ УРОКУ
АСОЦІАТИВНИЙ
КУЩ.
Згадаймо,
що ви запам’ятали про вставні слова (словосполучення, речення).
Учитель вивішує карту України , де
зображено сім чудес України, записує вдповіді учнів.
Чи
справдились ваші очікування ? (відповіді учнів)
VI.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготуватися
до усного твору-опису
пам’ятки історії та культури за картиною в публіцистичному стилі.(ст. 121-план)
(Кожен
учень отримав картину із зображенням одного зі семи чудес України, яку має
описати).
Немає коментарів:
Дописати коментар