МЕТА:
ознайомити учнів із поняттям «лексична помилка»; розвивати вміння розрізняти
словосполучення лексичні й фразеологічні, правильно будувати словосполучення,
уникаючи граматичних помилок; виховувати культуру мовлення.
ТИП
УРОКУ: засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І. І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
ІІ.ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.
1)Перевірка домашніх вправ.
2)Бліц-опитування:
Що таке словосполучення?
Як пов’язані між собою слова у
словосполученні?(за змістом, граматично)
Як встановлюємо змістовний зв’язок? А
граматичний?
З яких слів складається словосполучення?
Які словосполучення називаються
поширеними, а які непоширеними?
Чи всі поєднання слів є словосполученням?
3)Оцінювання.
ІІІ.
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ.
1)Актуалізація
опорних знань.
Розподільний
диктант (записати словосполучення й поєднання слів у 2 колонки).
Тепла осінь,
красиве пальто, біля дошки, дівчина співає, літня пора, читати книгу, у полі,
тиша і спокій,приємний спокій, ловити рибу, хлопець проспав, плаче скрипка,
чудовий літній день, веселий і сумний, праведна думка народу, писати у зошиті,
стояти й думати, без чобіт,сховати у рукав,кліпати очима.
2)Отже, ви
знаєте,які поєднання слів не є словосполученнями,до них ще відносимо
фразеологізми ( цілий вираз має одне
лексичне значення).
ПОРІВНЯЙМО: мити
очі й кліпати очима(відчувати
незручність).
Записуємо
фразеологізми:сушити голову(піклуватися), ловити гав (неуважний), пекти
раків(червоніти), задирати носа(гордитися), Доповніть кількома власними.
3)Слова у
словосполучення треба поєднювати правильно, вибирати правильну форму(відмінок,
число, закінчення).Неправильно утворені словосполучення – це граматична помилка
(Г).
4 Робота біля
дошки.
Утворіть словосполучення,
добираючи з дужок потрібні за змістом слова
Відчиняти (двері, книжку, очі).
(Гарна,
мальовнича, вродлива ) хустка.
Отара (коней,
корів, овець).
Зграя (бджіл ,ластівок,
листя).
(Увага, допомога, турбота)
про людей.
(Уявлення, уява, розуміння)
про атом.
(Підписка,передплата)
на газети.
ІV. ПІДСУМКИ
Чи є
словосполученням фразеологізми?
Що таке граматична
помилка?
V.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
*9, впр.83,84.
Немає коментарів:
Дописати коментар